wtorek, 4 lutego 2014

przełom w walce z dopingiem

Walka z dopingiem jest na takim gazie, że zatacza (się) coraz szersze kręgi. Niestety - jak pamiętamy - żadne z poprzednich igrzysk olimpijskich nie były wolne od tej plagi współczesnego sportu, jaką jest nielegalny doping. Dlatego w Soczi powołano specjalną komisję do zapobiegania przypadkom niedozwolonego wspomagania podczas zbliżających się zawodów. Szefem tej komórki do spraw Organizacji Sprawiedliwej Rywalizacji Atletów Międzynarodowych (OSRAM) został mianowany Wiaczesław Miksturow. I już dziś można obserwować zdecydowanie działania wspomnianej organizacji. W ostatniej chwili na listę zakazanych środków farmakologicznych i wspomagających wpisane zostały:
  • sok z gumijagód
  • magiczny napój Panoramiksa
  • eliksir Felix Felicis
  • szpinak niejakiego Popeye'a (pod tą ksywą ukrywa się były marynarz, obecnie król dopingu)
  • fajkowe ziele Hobbitów
  • oraz bułka z baranem
 
Dodatkowo, sporządzono listę niedozwolonych wspomagaczy w poszczególnych dyscyplinach. Trafiły na nią między innymi: karma dla ptaków i napój energetyczny Red Knur (dla skoczków narciarskich), groch z kapustą (dla hokeistów), gaz pieprzowy (dla łyżwiarzy figurowych) oraz haszysz (dla snowboardzistów).

Z nieoficjalnych informacji wiemy także, że komisja OSRAM rozpędziła się tak bardzo w piętnowaniu niedozwolonych form wspomagania podczas igrzysk, że pod lupę wzięła również przejawy dopingu wśród kibiców. Surowo zakazane zostały niektóre formy tego dopingu, przede wszystkim: wuwuzele, trąby jerychońskie oraz śpiewy w języku ukraińskim. Niemile widziane (choć nie zakazane) będą również przypadki śpiewania hymnów narodowych państw innych niż Rosja, strzelanie na wiwat z broni palnej, a także częstowanie zawodników okowitą. Za dopuszczalne formy dopingu publiczności uznano natomiast: oklaski, gwizdy (aczkolwiek te na rosyjskich zawodników wyłącznie na własną odpowiedzialność), okrzyki "Niech żyje Wła-di-mir!", raczenie siebie okowitą oraz wymachiwanie sierpem i młotem (o ile te rekwizyty wykonane są z materiału nie stwarzającego niebezpieczeństwa dla osób postronnych, czyli na przykład z tektury albo trawy morskiej). Repertuar możliwych do wykonywania podczas zawodów pieśni jest relatywnie skromny i zawiera przede wszystkim hymn rosyjski i "Wojnę Ojczyźnianą", ostatecznie jeszcze "Kalinkę". "Oczy czornyje" tematycznie wprawdzie pasują do Soczi, jako że znajdujemy się nad Morzem Czarnym, jednakowoż na fali politycznej poprawności, nie zaleca się wykonywania tego utworu słowno-muzycznego, chyba że jego warstwa tekstowa zostanie odpowiednio zmodyfikowana (z oficjalnych zaleceń wynika, że tytuł powinien brzmieć: "Oczy afroamerykańskie").

Staraliśmy się o komentarze przedstawicieli środowisk sportowych do powyższych regulacji, jednak temat jest śliski jak tor łyżwiarski w Soczi i sportowcy niechętnie wypowiadają się w tej kwestii, przede wszystkim z obawy, aby nie podpaść inspektorom z OSRAM-u. Jedynie jedna z polskich biegaczek narciarskich, pragnąca zachować anonimowość, stwierdziła nieoficjalnie, że żałuje, iż na listę zakazanych substancji nie trafiły również specyfiki na astmę, szkarlatynę, krztusiec i suchoty.

Pod nazwiskiem wypowiedział się za to Lance Awesome, były amerykański kolarz, wielokrotny zwycięzca słynnego wyścigu Twór de France.
- Z doświadczenia wiem, że nie istnieje taki zakaz, którego nie da się przechytrzyć - stwierdził Awesome z całą stanowczością - Dlatego mam nadzieję, że zarówno kibice jak i zawodnicy znajdą sposób, aby obejść nowe regulacje. W końcu po to jest prawo, żeby było też lewo, co nie?

My natomiast miejmy nadzieję, że podczas olimpijskich zmagań, rywalizacja zarówno na sportowych arenach jak i na trybunach prowadzona będzie uczciwie, z poszanowaniem praw innych, w duchu (fair play) i z duchem. Bynajmniej nie twoim, a tym duchem, który po łacinie ukrywa się pod nazwą spiritus. A jak go wydobyć z ukrycia, o tym już sami Rosjanie wiedzą najlepiej. за здоровье !

4.02.2014 (22:32)

PS. Wszystkie wydarzenia, osoby i cytaty są fikcyjne. Ich podobieństwo do wydarzeń, osób i cytatów realnych jest zamierzone, a wręcz pożądane. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz